TRACKING
PL EN

Święto Smoczych Łodzi w Chinach

Święto Smoczych Łodzi przypada piątego dnia piątego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego, co odpowiada na końcówkę maja lub w czerwcu w kalendarzu gregoriańskim. To tradycyjne chińskie święto popularne w południowych Chinach, ma ponad 2000-letnią tradycję i stało się wydarzeniem o randze międzynarodowej, przyciągając wielu mieszkańców Chin, ale i turystów z całego świata.

W 2009 r. zostało oficjalnie wpisane na listę UNESCO jako pierwsze święto Chin, wybrane jako światowe niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Festiwal Smoczych Łodzi organizowany jest dla upamiętnia śmierci poety i ministra Qu Yuana (IV–III w. p.n.e.) starożytnego państwa Chu w okresie Walczących Królestw dynastii Zhou. Qu służył na wysokich stanowiskach, a kiedy sprzeciwił się sojuszowi z potężniejszym państwem Qin, został wygnany i oskarżony o zdradę. Podczas wygnania napisał wiele wierszy sławiących swój kraj. Państwo Qin w końcu zawładnęło Ying, stolicą Chu, wtedy zrozpaczony Qu Yuan popełnił samobójstwo, topiąc się w rzece Miluo.

Według legend miejscowa ludność, która go podziwiała, wypłynęła łodziami, aby go uratować i odzyskać jego ciało. Miało to zapoczątkować wyścigi smoczych łodzi. Gdy nie można było znaleźć ciała poety, ludzie wrzucili do rzeki kulki kleistego ryżu, aby ryby zjadały je zamiast ciała Qu Yuana. Tak tłumaczy się pochodzenie zongzi – słodko-słonych klusek z ryżu w formie kulek.

W XX wieku Qu Yuan został uznany za patriotycznego poetę i symbol ludu. Promowany jest jako bohater ludowy i symbol chińskiego nacjonalizmu w Chińskiej Republice Ludowej.

 

We wish our Friends in China Happy Dragon Boat Festival!