TRACKING
PL EN

Kiedy warto wybrać transport lotniczy?

Transport lotniczy cargo jest jednym z podstawowych rodzajów transportu w wielu krajach. W Polsce nie osiągnął jeszcze popularności porównywalnej do innego rodzaju transportu i nie jest tak powszechny, jak w zachodniej części Europy.

Dzisiaj w świecie wymagającym szybkiego przemieszczenia wartościowych dóbr, kiedy wciąż rośnie liczba przedsiębiorców, którzy chcą wysyłać swoje towary w różne strony świata, optymalnym rozwiązaniem staje się transport lotniczy.

Korzyści frachtu lotniczego cargo

Duża przewaga transportu lotniczego widoczna jest szczególnie w branży e-commerce, w przesyłkach międzynarodowych, zarówno w segmentach B2B, jak i B2C, gdzie transport lotniczy idealnie sprawdza się w szybkiej dostawie artykułów o małych rozmiarach i niskiej wadze na duże odległości oraz w przewozie towarów najdroższych, np. produktów zaawansowanych technologii, dóbr luksusowych, farmaceutyków, części do maszyn, towarów o bardzo krótkiej żywotności, np. kwiatów.

Jednak transport lotniczy cargo umożliwia wysyłkę niemal każdego rodzaju towarów i dóbr. Drogą powietrzną skutecznie i w ekspresowym czasie transportuje się towary standardowe, ale też ładunki wymagające kontrolowanej temperatury, przesyłki specjalne, takie jak:

Fracht powietrzny dotrze praktycznie wszędzie, do każdego kraju na wszystkich kontynentach.

Dodatkowym atutem jest to, że przewoźnicy lotniczy często oprócz standardowej usługi bezpośredniego odebrania towaru od zleceniodawcy oferują także: pakowanie, przepakowywanie, załadunek, formalności związane z odprawą celną oraz dostarczenie towaru do konkretnego odbiorcy, niektórzy również usługi magazynowania. Wybierając transport lotniczy, otrzymuje się gwarancję szybkiego, niezawodnego i bezpiecznego przesłania towarów, np. przesyłka lotnicza z Polski do USA dociera do adresata w zaledwie kilkanaście godzin od nadania.

Ograniczenia w transporcie lotniczym

Jednak transport lotniczy ma też pewne ograniczenia. Dotyczą one np. wielkości przestrzeni do przewozu cargo. Lotnicze cargo przewożone jest głównie w samolotach rejsowych, gdzie masa ładunku może wynieść maksymalnie do kilkunastu ton, a w specjalnych samolotach frachtowych cargo do ponad 100 t ładunku. Ograniczenia dotyczą również wysokości ładunku. Samoloty rejsowe to wysokość maksymalnie do 160 cm, a frachtowce do 220 cm. Dlatego najbardziej opłacalne są przesyłki o wadze od 20–30 kg do 167 kg masy oraz nieprzekraczające 1m3 objętości. Dla tego typu ładunków transport lotniczy może okazać się bardzo atrakcyjny cenowo, nawet w porównaniu do innych rodzajów transportu: drogowego, morskiego lub kolejowego.

Restrykcje w transporcie lotniczym dotyczą niektórych rodzajów towarów ze zrozumiałych względów bezpieczeństwa, zwłaszcza: substancji żrących, łatwopalnych, urządzeń posiadających akumulatory lub płyny (np. olej silnikowy, benzyna).

Logistyka w transporcie lotniczym cargo

Niewątpliwie faktem jest, że transport lotniczy jest najdroższą formą transportu. Dla porównania fracht morski jest do sześciu razy tańszy niż fracht lotniczy. Dlatego zaplanowanie logistyczne transportu lotniczego wymaga odpowiedniego zarządzania czasem i kosztami. Sprawdza się to zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, kiedy wystąpi jakaś awaria, pojawi się problem, wystąpi siła wyższa, jak np. wojna. Wówczas wdrożenie logistyki ekspresowych przesyłek krytycznych pozwala zniwelować zaburzenia w łańcuchu dostaw. Wtedy, kiedy najbardziej liczy się szybkość dostawy, koszty transportu mają mniejsze znaczenie.

Równie ważne jest przygotowanie wyceny nadania przesyłki we frachcie lotniczym. Ten rodzaj transportu cechuje się zmiennym cennikiem opłat celnych oraz różnych opłat lotniskowych, dlatego warto skorzystać z gotowych cenników destynacji, linii lotniczych, czy zakresów przedziałów wagowych, przygotowanych przez branżowych spedytorów.

 

Na podstawie:

https://mojafirma.infor.pl

https://businessinsider.com.pl

https://www.rynek-lotniczy.pl

https://intermodalnews.pl

https://www.globkurier.pl