TRACKING
PL EN

Nowy rekord w DCT Gdańsk

Pod koniec maja DCT Gdańsk przeładował 21 371 TEU (kontenerów 20-stopowych) na jednym statku (Marstal Maersk) i pobił tym samym poprzedni rekord z września 2019 r. o ponad 1 000 TEU. Średnio terminal przeładowuje miesięcznie 174 000 TEU.

W 2021 r. Gdańsk awansował na I miejsce w rankingu kontenerowym na Morzu Bałtyckim. W kwietniu terminal przeładował swój 15-milionowy kontener od rozpoczęcia działalności.

Terminal rozpoczął swoją działalność operacyjną 1 czerwca 2007 r. Tego dnia do portu zawinął pierwszy statek. W pierwszych latach eksploatacji terminal specjalizował się w obsłudze feederów, przez co zdobył ważne doświadczenie operacyjne.

 

DCT Gdańsk jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. DCT jest najbardziej wysuniętym na wschód terminalem w zasięgu portów Gdańsk – Le Havre. Obsługuje polski import, eksport, tranzyt oraz tranzyt morski. Zawijają do niego statki bezpośrednio z Chin, Korei oraz innych krajów azjatyckich na Morze Bałtyckie.

Terminal w ciągu swojej 15-letniej działalności zdobywał wiele nagród, w tym dwukrotnie Bursztynową Kaczkę, prestiżową nagrodę branżową, przyznawaną przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej: w 2008 r. za największą i najnowocześniejszą inwestycję w gospodarce morskiej w roku 2007, a w 2018 r. za doprowadzenie do obecności w gdańskim porcie statków największego sojuszu kontenerowego na świecie Ocean Alliance i osiągnięcie rekordowych przeładunków (1,59 mln TEU).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!