TRACKING
PL EN

Chiński Nowy Rok a kontakty biznesowe z firmami w Chinach

Jeśli współpracujemy z firmami w Chinach albo planujemy wyjazd turystyczny do Chin, warto zwrócić uwagę na to, kiedy przypadają chińskie święta i dni wolne od pracy.

Chiński Nowy Rok należy do najważniejszych świąt obchodzonych w Chinach. Zwany jest też Świętem Wiosny. W roku 2019 przypada w dniach 4–10 lutego. W tym czasie zamknięte są wszystkie banki, urzędy, wiele firm, fabryk, restauracji oraz punktów usługowych. Chińczycy mają wówczas ustawowo 3 dni wolne i spędzają ten czas na spotkaniach rodzinnych. Często podróżują tysiące kilometrów, aby odwiedzić krewnych. Stąd okres ten nazywany jest coroczną masową migracją ludności.

Lotniska i dworce są wtedy przepełnione, bilety drożeją i zaczyna ich brakować, czasem już miesiąc wcześniej. Wzrastają ceny noclegów w hotelach. Atrakcje turystyczne są bardzo oblegane. Warto podróżowanie w tym czasie zaplanować z większym wyprzedzeniem.

Tradycyjne świętowanie Chińskiego Nowego Roku może trwać od dwóch tygodni aż do miesiąca. Z racji tego, że mieszkańcy Państwa Środka odpoczywają w tym czasie, nic nam nie uda się załatwić.

Jak Chińczycy świętują Chiński Nowy Rok?

Chińczycy rozpoczynają przygotowania już miesiąc wcześniej. Przeprowadzają generalne porządki w swych domach, aby wygnać złe duchy i nieszczęścia po mijającym roku. Dbają o to, aby w Nowy Rok wkroczyć z czystym kontem, czyli spłacić wszystkie długi, rozwiązać konflikty, doprowadzić różne sprawy do końca. Można w tym czasie zaobserwować na ulicach porozwieszane znaki oznaczające wiosnę i szczęście. Chińczycy na czas Święta Wiosny wracają do domów rodzinnych, często bardzo odległych od miejsca pracy i zamieszkania. Święta przebiegają hucznie i uroczyście. W wigilię gromadzi się cała rodzina przy świątecznym posiłku. Nie może zabraknąć wśród potraw pierożków jiaozi, bo chińska wymowa słowa „ryba” (yu) podobna jest do wymowy słowa „dostatek”, stąd pojawienie się na świątecznym stole dań z ryb ma przynieść rodzinie dobrobyt w Nowym Roku. O północy rozlegają się odgłosy petard i sztucznych ogni, a ich hałas zgodnie z chińskimi wierzeniami ma odpędzić złe duchy. Chińczycy odwiedzając bliskich, składają sobie nawzajem życzenia. Pozdrawiają się słowami „Bądź szczęśliwy i bogaty!”. Dobrą tradycją jest również wręczanie sobie prezentów w postaci owoców lub ciasteczek. Dzieci otrzymują w prezencie od rodziców i dziadków czerwone koperty z pieniędzmi, tak zwane hongbao, które mają przyciągnąć bogactwo i powodzenie w szkole w Nowym Roku. Podobnie osoby niezamężne otrzymują hongbao z życzeniami rychłego zamążpójścia.

Co Chiński Nowy Rok oznacza dla handlu międzynarodowego i importu z Chin?

Obchodzone święto oznacza przede wszystkim duży zastój i znaczące opóźnienia w produkcji. Mogą być one odczuwalne nawet do czerwca i lipca. W tym czasie większość fabryk zawiesza produkcję, nawet na 3–4 tygodnie. Robotnicy wracają na wieś do swoich rodzin, a podróż trwa przez kilka dni, dlatego oczekują dłuższej przerwy w pracy. Niestety niektórzy w tym okresie rezygnują z pracy lub są zwalniani.

Ostatecznie przerwa w produkcji oznacza duże opóźnienia, nawet w zamówieniach składanych, np. na początku stycznia. Nie ma bowiem robotników, pojawia się problem z transportem, ze względu na podwyższone stawki, brak miejsc w kontenerach, niedostępność kierowców, którzy w tym okresie mogliby dowieźć towar z magazynu lub fabryki do portu, armatorzy wstrzymują pracę w portach. Kolejnym problemem może być załatwienie formalności. Brakuje kadry w biurze i często nie ma osoby do przygotowania dokumentów koniecznych do odprawy celnej.

Przed samym Nowym Rokiem chińskie służby celne działają bardzo precyzyjnie i skrupulatnie. Dlatego pojawiają się dodatkowe kontrole, weryfikacje towaru, a czasem nawet wstrzymywane są wysyłki. Chodzi o zwiększone bezpieczeństwo, ale także o walkę z przemytem i podróbkami towarów.

Dobre praktyki na okres Chińskiego Nowego Roku

Warto wiedzieć, w jaki sposób postępować w czasie chińskiego święta. Po pierwsze nie należy zbyt późno składać zamówień oraz sprawdzić wcześniej, w jakich terminach przypadają w danej firmie dni wolne, oraz kiedy dokładnie wypada Nowy Rok. Chińskie przedsiębiorstwa mają wolną rękę co do ustalania dni wolnych i mogą samodzielnie je rozdzielać, skoro święto jest rozciągnięte w czasie do miesiąca. Zdarza się, że po tak długiej przerwie firmy wznawiają pracę w sobotę lub niedzielę.

Nie warto zbyt pochopnie składać zamówień przed samymi chińskimi świętami. Wiadomo, że pośpiech w imporcie z Chin sprzyja oszustwom. W najgorszym wypadku może się z nami skontaktować jakaś fikcyjna firma, którą później trudno będzie zweryfikować.

Warto również pamiętać o towarach, dla których czas dotarcia do naszego portu zbiega się z okresem świąt w Chinach. Bowiem w sytuacji pojawienia się błędów w dokumentacji może się zdarzyć, że będziemy musieli poczekać nawet do 10 dni na pomoc ze strony chińskiego dostawcy, który ma wtedy wolne. To z kolei oznacza poniesienie niemałych dodatkowych kosztów składowych w regionalnych portach.

 

Dlatego najważniejsze w kontaktach z partnerami chińskimi jest dobre zaplanowanie zamówień i transportów na początku roku kalendarzowego. Należy uwzględnić możliwości produkcyjne i terminarz dni wolnych danej firmy lub fabryki w Chinach. Warto uzbroić się w większą cierpliwość i wykazać się zrozumieniem dla chińskiej kultury i tradycji.

A przesłanie życzeń na pewno dodatkowo ociepli kontakty biznesowe.

 

Na podstawie:

https://www.chinskiraport.pl/blog/chinski-nowy-rok-2019/

https://pchig.pl/blog/chinski-nowy-rok-2019/

https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/wiadomosci/2867724,Chinski-Nowy-Rok-2019.html

https://www.importchiny.pl/porady_import_chiny.php?showme=Import+z+Chin+a+Chi%C5%84ski+Nowy+Rok